Co to jest terapia psychologiczna, czyli nie bójmy się psychiatry, bądź psychologa…

Decydując się na terapia psychologiczna można przypomnieć sobie, jakże wielu z nas czuje bardzo niemiłe dreszcze na sam dźwięk słowa psychiatra, bądź psychoterapia, momentalnie widząc oczami wyobraźni lekarza w białym kitlu, z garścią tabletek psychotropowych w dłoni, którymi będzie nas za chwilę faszerował.

Oczywiście, jest to wizja nieco przejaskrawiona, ale ogólnie rzecz ujmując, takie właśnie negatywne podejście, nawet pomimo upływu lat i rozwoju myśli medycznej, w mentalności ludzkiej niewiele się zmieniło, jeżeli chodzi o terapia psychologiczna nfz. Wizja problemów psychicznych, dla których jedynym ratunkiem dla zdrowia ciała, jak i ducha jest odpowiednio prowadzone leczenie właśnie w formie psychoterapii, to ciągle w naszym społeczeństwie temat tabu w odniesieniu do terapia psychologiczna dzieci czy terapia psychologiczna w Warszawie.

Z jednej strony problemy dnia codziennego i stres, bezpośrednio z nich wynikający wręcz wpychają nas w otchłań szaleństwa, z której nie zawsze da się wydostać samemu za pomocą pocieszenia się czymś słodkim i pysznym, bądź rozmową od serca z przyjaciółką lub członkiem najbliższej rodziny. Z drugiej strony wiele osób ma wrażenie, że pójście do specjalisty z problemami, takimi jak niemożność poradzenia sobie ze sprawami codziennego życia, które wywołują w nas frustrację i zniechęcenie do podjęcia nieraz jakiejkolwiek formy aktywności, to ich osobista porażka. Czują się gorsi, że obca osoba będzie im mówiła, w jaki sposób mają żyć, w jaki sposób funkcjonować, jeżeli chodzi o pytanie terapia psychologiczna na czym polega.

Jednak, popatrzmy na to z innej perspektywy. Psychoterapia to forma pomocy dla tych, którzy przede wszystkim widzą u siebie konkretny problem. Uświadomienie sobie, że coś jest nie tak z naszym życiem i potrzebujemy ratunku to pierwszy i najważniejszy krok do tego, by powrócić do pełnego zdrowia. Kolejnym jest pokonanie wstydu, że możemy zostać odebrani przez środowisko jako życiowi nieudacznicy, którzy wyciągają rękę po pomoc, ponieważ sami nie są zdolni poradzić sobie z funkcjonowaniem w świecie na tym samym poziomie, co reszta „zdrowych” mieszkańców Ziemi. Robiąc te dwa podstawowe kroki na naszej ścieżce życiowej pomagamy przede wszystkim sobie. W dalszej perspektywie naszej rodzinie, przyjaciołom, dla których nasze samopoczucie jest przecież również bardzo ważne w podjęciu decyzji o terapia psychologiczna nfz.

Terapia psychologiczna to nie tylko leki. To złożony proces, oparty na koegzystencji między innymi ludźmi, którzy mają podobne problemy, jak my sami, i którzy również mogą podzielić się swoimi przeżyciami z nami na zasadzie wymiany. Nic tak przecież nie pomaga, jak świadomość, że nie jesteśmy sami, że ktoś nas rozumie, ktoś przeżył to samo, co my, jeżeli decydujemy się na terapia psyuchologiczna w Warszawie. W związku z czym nie bójmy się szukać pomocy. Czy to będzie indywidualna psychoterapia oparta na bazie spotkań ze specjalistą, czy też udział w zajęciach grup wsparcia, to jest już kwestia drugorzędna. Ważne, by ta forma dawała odpowiednie efekty, czyli poczucie dla nas, że robimy coś, co nam pomaga wrócić do pełnego zdrowia. Walczmy więc o siebie, bo naprawdę warto. W końcu chodzi o życie. Nasze. Własne. Jedyne i niepowtarzalne.