Dziecko, które nie chce zasnąć ? jak postępować?

Małe dzieci, które do pewnego czasu spały z rodzicami, w późniejszym etapie swojego rozwoju mają problem z samodzielnym zasypianiem. Często płaczą, grymaszą i wychodzą z łóżka, żeby zmusić rodziców do zasypiania wedle starego schematu. Jednakże dziecko nie może w nieskończoność spać z nami w jednym łóżku, po pewnym czasie musi nabyć samodzielności i zasypiać samodzielnie. Poniższe wskazówki z pewnością ułatwią mu tą zmianę.

1. Przede wszystkim dziecko należy oswajać z jego nowym pokojem i łóżkiem. Wieczorem dobrze byłoby bawić się z nim w tym pomieszczeniu i sprawiać, żeby dobrze mu się kojarzyło.

2. Jeśli dziecko jest już oswojone z powyższymi, należy jasno zakomunikować mu, że od dzisiaj będzie spało samo, ale rodzice będą go odwiedzać, gdyby coś było nie tak. Pierwsza i kolejne noce mogą być bardzo trudne, nie wolno jednak pojawiać się od razu, kiedy tylko dziecko zacznie płakać. Należy mu pozwolić przez 15 minut być samemu i dopiero po tym czasie przyjść, przytulić je, uspokoić i ponownie odejść.
3. Praktykowanie tej metody sprawi, że 3 lub 4 noc nie powinna być już dla dziecka problemem i zaśnie ono samo, bez płaczu.