Grafika w świecie małego dziecka

Dzieci od najmłodszych lat obcują ze światem wizualnym. Ten świat stanowi dla nich swoistą dawkę magii i tajemniczości. To właśnie na podstawie grafiki umieszczonej na swoich pierwszych zabawkach dziecko uczy się świata, poznaje jego funkcjonowanie, mechanizmy oraz podstawowe symbole.

Grafika w świecie małego dziecka pełni bardzo ważną rolę. Działa edukacyjnie, gdy rodzic czyta swej pociesze kolejną ulubioną książeczkę z bogactwem różnorodnych ilustracji z wielką uwagą obserwowanych przez malucha. Dodatkowa możliwość analizowania poszczególnych planów w ilustracji daje szanse rozwoju kultury wizualnej dziecka od najmłodszych lat, a w przyszłości może to zaprocentować w bardzo ciekawy sposób.

Może właśnie nasze dziecko z biegiem lat odkryje w sobie smykałkę do projektowania graficznego i postanowi zająć się tą dziedziną sztuki na stałe i na poważnie? Nigdy nic nie wiadomo. Przyjazna grafika umieszczona na zabawkach naszego dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa i sielskiej zabawy. Podobnie z grafiką umieszczoną na częściach garderoby naszego milusińskiego. Dzieciaki chętniej ubierają się w barwy przyjazne otoczeniu, w ubranka zdobione graficznie za pomocą ciepłych kolorów- stąd tyle różu w sklepach z galanterią dziecięcą. Dziecko od najmłodszych lat wychowywane przy pozytywnych aspektach grafiki na przedmiotach wchodzących w skład rzeczy codziennego użytku jest w przyszłości bardziej otwarte na świat, posiada większą fantazję oraz wrażliwość. Każdy rodzic powinien wiedzieć, że zanim dziecko nauczy się czytać, należy zwracać szczegółową uwagę na jego obcowanie z grafiką.