Jak dbać o kręgosłup niemowlaka?

Jak dbać o kręgosłup niemowlaka? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców, dla których delikatne niemowlę jest obiektem wyjątkowo troskliwej opieki. Warto pamiętać, że kręgosłup już w tym wieku wymaga szczególnej ochrony, zaś jego pierwsze zniekształcenia mogą pojawić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Co powinni zrobić rodzice chcący uchronić swą pociechę przed takim problemem?

Podstawowa sprawa to odpowiedni materacyk. Nie może być on ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Choć niewielka poduszeczka dobrze sprawdzi się pod główką leżącego na plecach malucha, należy uważać, by nie przesadzić z jej wysokością.

Warto pilnować, by niemowlę nie leżało zbyt długo w tej samej pozycji. Te nieco starsze dzieci można kłaść na brzuszku, dzięki czemu lepiej kształtuje się wygięcie kręgosłupa na odcinku piersiowym. Pod żadnym pozorem nie należy dziecka sadzać na siłę ? może ono nie być na to jeszcze przygotowane pod względem fizycznym, przez co rodzice wyrządzić mu mogą tylko szkodę. Innymi pułapkami do dziecięcych kręgosłupów są nosidełka oraz chodziki. Dzieci, które spędzają w nich zbyt wiele czasu, mogą mieć w przyszłości poważne problemy z kręgosłupem. Oczywiście można korzystać z takich udogodnień, warto jednak zachować stosowny umiar w tym zakresie.

Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój należy również pamiętać o wypoczynku na świeżym powietrzu oraz na słońcu. Pod wpływem promieni słonecznych ludzki organizm wytwarza bowiem witaminę D, która dla zdrowych i mocnych kości jest bardzo ważnym składnikiem.