Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Przychodzi taki moment w życiu rodzica, że zadaje sobie pytanie: jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Często jest to bardzo trudne wyzwanie. Oto kilka praktycznych porad, jak sprostać temu zadaniu:

Wybierz odpowiedni moment

Smoczek pełni funkcję pocieszyciela, ułatwia zasypianie i zaspokaja potrzebę ssania u małych dzieci. Kiedy rodzice uznają, że nadszedł czas na rozstanie ze smoczkiem często jest to bardzo trudne zarówno dla dziecka jak i jego opiekunów. Dlatego bardzo ważne jest by wybrać odpowiedni moment. Nie może to być czas choroby, wyrzynania się ząbków czy jakiś zmian w życiu szkraba.

Powoli ograniczaj

Nagłe i gwałtowne zabranie smoczka może spowodować wielką rozpacz u naszej pociechy. Warto więc stopniowo ograniczać używanie ulubionego pocieszyciela, zostawiając go tylko do zasypiania lub gdy inne metody uspokajania zawodzą.

Odwracaj uwagę

Jeśli to tylko możliwe należy odwracać uwagę malucha od smoczka. Kiedy dziecko domaga się swojego ulubieńca warto wtedy pokazać mu coś ciekawego, wymyślić jakąś fajną zabawę albo zabrać na spacer. Maluch będzie tak zafascynowany poznawaniem świata, że na jakiś czas zapomni o smoczku.

Przygotuj pożegnanie

U niektórych dzieci sprawdza się zorganizowanie pożegnania ze smoczkiem. Tłumaczymy wtedy, że nasz synek lub córeczka jest na tyle duży, że nie potrzebuje już smoczka. Można go wtedy przekazać symbolicznie jakiemuś niemowlakowi albo po prostu wyrzucić.

Wymień na coś innego

Kiedy nasza pociecha zgodzi się na rozstanie ze smoczkiem dobrym pomysłem jest nagrodzenie tak ważnej decyzji. Możemy wtedy razem z dzieckiem wybrać jakiś fajny kubeczek albo przytulankę, która w trudnych chwilach ukoi płacz małego smyka.

Decyzja o odzwyczajeniu dziecka od smoczka jest trudna, ale ze względu na dobro dziecka musi być podjęta. Należy pamiętać że w odstawianiu od smoczka najważniejsza jest konsekwencja rodzica. I choć czasem bywa ciężko, za jakiś czas okaże się że pocieszyciel będzie tylko wspomnieniem.