Jak pielęgnować skórę niemowlęcia?

Skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa dlatego też wymaga szczególnej ochrony i używania specjalnych środków. U bardzo małych dzieci należy unikać szczelnego zakrywania ciała w okolicach pośladków. Skóra niemowlęcia wydala też łój, ale jego wydzielanie zmniejsza się w ciągu kilku tygodni aż całkowicie zanika. Nadmierna suchość skóry również jest szkodliwa. Może pojawić się między 2-3 miesiące życia i trwać nawet do 3 roku życia dziecka.

Szczególna pielęgnacja dotyczy również pośladków. Bieliznę dziecka powinno prać się w mydle. Niewskazane jest używanie płynów zmiękczających, ponieważ mogą wywołać podrażnienie skóry.

Do pielęgnacji niemowlęcia należy też używać odpowiednich kosmetyków. Głowę dziecka najlepiej myć mydłem do kąpieli, ale niezbyt często. Płyny do kąpieli mogą podrażnić skórę dziecka, ale nie przeciwwskazań do stosowania toniki, które najczęściej maja bardzo przyjemne zapachy. Obecnie bardzo często młodzi rodzice korzystają z chusteczek nawilżających. Przed ich zastosowaniem należy bardzo dokładnie sprawdzić ich skład. Podczas ich stosowania należy zwrócić szczególną uwagę na skórę dziecka, ponieważ jeśli jest wrażliwa mogą wystąpić podrażnienia.

Niemowlę nie powinno przebywać na słońcu, ale jeśli już występuję taka konieczność należy je odpowiednio zabezpieczyć przed promieniowaniem ultrafioletowym. W tym celu należy wykorzystać specjalne produkty przeznaczone dla niemowląt. Mają one odpowiednie składniki, które nie szkodzą dziecku.