Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa jest najważniejszą i najlepiej, aby miała miejsce między 2 a 3 rokiem życia dziecka. Warto zadbać o to, by ta pierwsza wizyta była na tyle wcześnie, aby sprowadziła się tylko do kontroli ząbków a nie już do ich leczenia. To pomoże uniknąć dziecku nieprzyjemnych wrażeń i wspomnień z tej wizyty.
Błędne jest myślenie, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć, ponieważ i tak wypadną a w ich miejsce wyrosną nowe, zdrowe zęby stałe. Nic bardziej mylnego. Zęby mleczne psują się i bolą jak zęby stałe a ich nieleczenie i zaniedbanie może nieść za sobą poważne następstwa (obumarcie miazgi lub stan zapalny tkanek).
Maluch powinien być dostatecznie przygotowany do pierwszej wizyty u dentysty. Należy pamiętać, by ani nie straszyć dziecka bólem ani też nie kłamać, że to nic nie boli. Jeśli dziecko poczuje ból, a będzie zapewniane, że to nic nie boli, wówczas może mieć do rodzica żal, że zostało oszukane. Zadaniem rodzica jest więc znalezienie złotego środka i odpowiednie nastawienie do wizyty u dentysty.
Najlepiej, aby dziecko wiedziało, że może boleć, ale nie musi i że konieczne trzeba „wygonić robaczki z ząbka by nie bolał”. A potem by nie wróciły, należy regularnie myć ząbki.
Na rynku istnieje wiele książeczek dla dzieci, które z pewnością pomogą w edukacji na temat wizyty u stomatologa i dbania o ząbki. Przed wizytą u lekarza z pewnością należy sięgnąć po taką pomoc i pozytywnie nastawić dziecko do tego wydarzenia. Można także pobawić się z dzieckiem w domu w Panią/Pana doktora.
Bardzo duże znaczenie ma również wybranie gabinetu dentystycznego odpowiednio przystosowanego na przyjęcie małego pacjenta. Zazwyczaj taki gabinet ma charakterystyczny kolorowy wystrój, który jest przyjazny dziecku. Nie mniej ważne jest aby personel gabinetu był równie przyjaźnie nastawiony a sama Pani/Pan doktor był bardzo miłą i sympatyczną osobą odpowiednio przygotowaną do pracy z małym pacjentem. Jeśli nie znamy takiego gabinetu z własnego doświadczenia, warto popytać wśród znajomych, być może już korzystali i polecą usługi danego gabinetu.
Rodzice powinni towarzyszyć dziecku w gabinecie, aby dziecko nie czuło się osamotnione, a po udanej wizycie dziecko powinno zostać upewnione w tym, iż jest bardzo dzielne a rodzice są z niego bardzo dumni. Można także zastosować jakiś rodzaj nagrody, którą dziecko otrzyma po wizycie w gabinecie.