Jak rozszerzyć dietę niemowlęcia?

Przychodzi moment, że zarówno dzieciom karmionym piersią (w 5-6 miesiącu życia) jak i tym, które są karmione mlekiem modyfikowanym (już w 4 miesiącu) zaczynamy rozszerzać dietę o papki owocowo-warzywne. Najczęściej na taki pierwszy niemleczny posiłek dla dziecka wybiera się jabłko, ziemniaka albo marchewkę.

Nie zawsze już za pierwszym razem dziecku przypadnie do gustu nowy smak i konsystencja takiego pokarmu, ale trzeba cierpliwie go podawać, aż zaakceptuje nowy smak i będzie z chęcią otwierało buzię na widok zbliżającej się łyżeczki. Rozszerzanie diety jest procesem żmudnym, wymagającym od rodziców dużej uwagi, należy bowiem czujnie obserwować reakcje organizmu malucha na każdy nowy składnik diety.

Wysypka lub biegunka mogą, ale niekoniecznie muszą świadczyć o alergii na dany produkt, dlatego dobrze jest udać się z tym do pediatry. Owoce i warzywa są niezwykle ważne w diecie małego człowieka, gdyż od tego właśnie momentu będzie zależało, czy polubi je on na całe życie, kształtując sobie dobre nawyki żywieniowe, a co za tym idzie zapobiegnie otyłości i chorobom z nią związanym.

Korzyści są więc nieocenione, dlatego rodzice muszą bardzo dbać o ten moment w życiu swej pociechy. Stopniowo, zgonie ze schematem żywienia dziecka w wieku niemowlęcym należy wprowadzać pozostałe produkty. Dochodząc do wieku ok. 12 miesięcy dziecko może już spokojnie jeść dania zbliżone do „dorosłego” jedzenia.