Jak urządzić pokój dziecięcy?

Duży, niewielki, na poddaszu lub na parterze, tuż przy sypialni rodziców lub na końcu korytarza. Pokój dziecięcy to azyl naszej pociechy. Niemowlak, przedszkolak, kilkulatek czy nastolatek- każde dziecko ma inne wymagania. O ile w pokoju kilkumiesięcznego bobasa powinny dominować pastelowe ściany i jasne mebelki, o tyle już pierwszoklasista będzie dobrze reagował na zdecydowane kolory i fantazyjne wzory. A oto kilka propozycji i wskazówek, jak urządzić pokój dziecięcy w zależności od wieku, płci i upodobań malucha:

1) Do malowania używamy przyjaznych, hipoalergicznych farb. Kolory:

-pastelowe, niezbyt intensywne barwy są najbardziej odpowiednie dla niemowlaka: uspokajają, pomagają w zasypianiu, wpływają kojąco
-żywe, radosne, nasycone- dla przedszkolaka: pobudzają do nauki i zabawy, stymulują mózg
-według gustu- dziecko samo decyduje jaki kolor chce mieć w pokoju, w ten sposób kształtujemy jego indywidualizm i kreatywność

2) Meble powinny być funkcjonalne, wygodne ale i atrakcyjne. Niebezpieczne kanty można zabezpieczyć specjalnymi nakładkami.

3) W aranżacji warto użyć gadżetów:

-ściany i fronty mebli możemy ozdobić naklejkami lub plakatami
-standardowe gałki od szafek możemy wymienić na zabawne, przedstawiające np. zwierzęta
-zamiast zwykłej pościeli użyjmy dziecięcej, z wizerunkami postaci z kreskówek
-u chłopców dywanik może przedstawić tor pociągowy, wyścigowy lub miasto z uliczkami, będzie służył zarówno jako ozdoba jak i mata do zabawy
-dziewczynki ucieszy puszysty, miękki dywan

4) Jeśli dziecko dzieli pokój z siostrą lub bratem, powinniśmy zainwestować w łóżko piętrowe: nie tylko sprawi frajdę pociechom, ale i oszczędzimy miejsce

5)Pokój nastolatka powinien wyrażać jego zainteresowania i preferencje, rozwinie to jego osobowość. Poza tym, narzucanie mu swojej koncepcji może prowadzić do niepotrzebnych kłótni.

Oczywiście, to tylko niektóre z zaleceń, do których możemy się stosować. Znacznie więcej znajdziemy w czasopismach wnętrzarskich. Jednak jeśli chodzi o pokój dziecięcy, warto przede wszystkim wsłuchać się w to co mówi i kierować się tym, co lubi nasze dziecko. Wszak to mały dorosły, który ma swoje indywidualne potrzeby i ukierunkowania.