Jak zaplanować dziecko?

Nadchodzi taki moment w życiu większości kobiet i mężczyzn, że decydują się na posiadanie potomstwa. Planowanie dziecka to decyzja bardzo trudna, dorosła i odpowiedzialna.

Warto się dobrze przygotować do tego wydarzenia. Najważniejsze jest to, aby decyzja ta była podjęta wspólnie i nie skończyła się na jednej rozmowie.

Potrzeba kilku czasem kilkunastu poważnych dialogów, aby rozważyć wszystkie za i przeciw.
Pod rozwagę należy wziąć kwestię własnej dojrzałości, zadać sobie pytanie; dlaczego chcę zostać rodzicem, czy jestem na tyle dojrzała/y, czy będę potrafić przekazać swojemu dziecku jakieś wartości?

Należy przemyśleć również kwestie finansowe i zadać sobie kolejne pytania; czy zapewnię swojemu dziecku godne życie, warunki mieszkaniowe, które zapewnią mu prawidłowy rozwój, czy będzie mnie stać na środki higieny, pokarm, ubrania? Czy jestem zabezpieczona/y na finansowo na wypadek choroby dziecka, na zapewnienie mu odpowiednich lekarstw.
Trzeba przedyskutować także kwestie wzajemnych relacji i odpowiedzieć na kolejne pewnie frustrujące już pytania: czy wychowamy to dziecko według wspólnych poglądów i zasad? Czy jesteśmy w stanie nauczyć dziecko szacunku na własnym przykładzie? Czy nie będziemy podważać wzajemnie swojego autorytetu w oczach dziecka? Czy będziemy się wspierać i wspólnie pokonywać przeszkody i problemy, na które się napotkamy wychowując dziecko?

Jeżeli proces przemyśleń przebiegł pomyślnie można zacząć starania. Warto zabrać się od tego odwiedzając lekarza, dowiadując się czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zajścia w ciążę, lekarz szczegółowo opowie jak przygotować się do poczęcia pierwszego potomka.

Należy pamiętać, że próby zajścia w ciążę nie zawsze trwają krótko i nie zawsze poczęcie szybko się udaje, nie warto jednak się tym zrażać, martwić a przede wszystkim obwiniać siebie. Udowodniono, że statystycznie starania o dziecko trwają nawet pół roku.

Jeżeli po długim czasie jednak próby zajścia w ciążę nie przynoszą efektów warto zasięgnąć porady lekarza i poszukać przyczyny im wcześniej tym lepiej.