Jakie są najczęstsze przyczyny płaczu u małego dziecka?

Nie ma jednej przyczyny płaczu u niemowlęcia lub małego dziecka. Płacz oznacza naturalny odruch oraz najlepszy sposób komunikacji malucha z otoczeniem zewnętrznym. Oto najczęstsze przyczyny płaczu dziecka:

1). Senność ? podczas pierwszych tygodni życia niemowlęta śpią po kilkanaście godzin na dobę i budzą się przeważnie na porę karmienia. Takie maluchy bardzo często jedzą na wpół senne, śpią niespokojnie, budząc się z dużą częstotliwością. Zmiana takiego trybu życia u maluszka następuje przeważnie wtedy kiedy ukończy równy miesiąc życia. Wtedy to maluszek potrafi od 30-45 minut wytrzymać bez snu, ale po tym czasie zaczyna się robić rozdrażniony, płaczliwy i w końcowym efekcie senny.
2). Pora jedzenia – zdecydowana większość noworodków przesypia cały dzień, a budzi się wtedy kiedy potrzebuje pokarmu. Przez pierwsze pół roku życia dziecka należy pilnować tego, aby karmić dziecko tam często, kiedy tylko tego potrzebuje. Kiedy dziecko będzie coraz starsze wypracuje swój władny rytm jedzenia, co umożliwi nam karmienie go o bardziej przewidywalnych porach.

3). Znudzenie ? stan znudzenia dziecko może również wyrażać płaczem, który jest bardziej wyrafinowany, ponieważ może być cichy i przerywany. Jeśli dziecko nie zauważa żadnej reakcji otoczenia taki płacz może zmienić się w donośny.
4). Nerwowość u dorosłych ? zdarza się, że rodzice są nerwowi i czymś zdenerwowani. Maluszek potrafi wyczuć takie napięcie u rodziców, reagując płaczem nawet wtedy, kiedy dorośli kłócą się niezbyt głośno.
5). Zbyt duża ilość zewnętrznych bodźców ? nasze czasy charakteryzują się tym, że domy są urządzone wieloma urządzeniami i przedmiotami, które dziecko przyswaja do swojego mózgu, lecz nie w pełni je pojmuje. Taka nadmierna dawka niezrozumiałych bodźców może pod koniec dnia wywołać płacz u takiego malucha.
6). Ból brzuszka ? można stwierdzić, że najczęstszą przyczyną płaczu dziecka w pierwszych tygodniach życia jest ból brzuszka, który trudno od razu ukoić. Dzieje się tak dlatego, ponieważ takie dziecko nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego układu trawiennego. Wtedy trawienie jedzenia może powodować ból brzuszka i dodatkowo połykanie powietrza przez malucha podczas jedzenia skutkuje uciskiem, który zachodzi w jego brzuszku. Warto starannie obserwować malucha jeżeli nam niespokojnie śpi, zwraca duże ilości mleka i często cierpi na ból brzuszka. Takie objawy mogą być przyczyną refluksu i należałoby pomyśleć o wybraniu się z maluchem do pediatry.
7). Podrażniona skóra i mokra pieluszka ? warto pomyśleć nad używaniem dobrej jakości pieluszek dla dziecka. Pieluszki, które nie są wystarczająco miękkie, elastyczne i posiadają ograniczoną chłonność, mogą powodować podrażnienia skóry u dziecka. Taka sytuacja może sprawić, że dziecko zacznie nam płakać. Ważne jest aby na bieżąco pilnować tego, aby skóra malucha była czysta, sucha i zdrowa.