Śrutownica automatyczna w szczegółach

Rozwój przemysłu, niezależnie od jego gałęzi, dopinguje producentów maszyn do prawdziwej gonitwy technologicznej. Usprawnienie procesu produkcji, optymalizacja czasu pracy i kosztów to słowa klucz, które spędzają sen z powiek planistom produkty. Pewnym oddechem wydają się być dla nich urządzenia do śrutowania. Oferowane w mnogiej liczbie rodzajów i modeli. Bardzo elastyczne w swej konstrukcji i przede wszystkim niezawodne. To właśnie maszynom do śrutowania poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Siła tkwi w prostocie

Chyba ciężko jest powiedzieć, że zaawansowana technologicznie śrutownia ma prostą budowę, ale biorąc pod uwagę jej funkcjonalność można zaryzykować takie stwierdzenie. A jak doskonale wiemy prostota wpływa bezpośrednio na wzrost niezawodności danej maszyny. Producenci śrutowni doskonale zdają sobie z tego sprawę. Dlatego starają się wdrażać rozwiązania z jednej strony spełniające wymagania Klientów, a z drugiej nie burzące idei prostego, efektywnego urządzenia.

Może zatem warto sprawdzić z czego zbudowane są urządzenia do śrutowania? Pierwszym elementem, chociaż pewnie nie najważniejszym, jest komora śrutownicza. Jej wielkość jest w dużej mierze zależna od modelu maszyny. Warto podkreślić, że komora śrutownicza wykonana jest z bardzo wytrzymałego stopu metali. Co więcej może być także pokryta od środka warstwą manganu. To dodatkowo poprawia właściwości śrutownicy. Doskonale widać to w przypadku śrutownicy wirnikowej przelotowej, która poddawana jest sporym obciążeniom.

Kolejnym elementem, który odgrywa ważną rolę w maszynach do śrutowania jest turbina, która napędza całość. Co ciekawe śrutownia może być wyposażona w kilka turbin. Wszystko jest zależne od modelu i indywidualnych wymagań Klienta.

Kolejnym, ważnym podzespołem urządzeń do śrutowaniasą koła rzutowe. Są one równomiernie rozmieszczone w obrębie komory śrutowniczej. Ich liczba może być zmienna.

Elastyczne rozwiązania

Opisując budowę maszyn do śrutowania należałoby jeszcze wspomnieć o niezwykle istotnej kwestii. Ich budowa pozwala na tworzenie wielu konfiguracji „pod Klienta”. Najlepiej obrazuje to właśnie przykład turbiny. Część ta może występować w kilku wariantach i różnić się mocą. Na rynku dostępne są śrutownice automatyczne o mocy turbiny między 7,5 a 11 kW. Jak już wcześniej wspomnieliśmy pojedyncza maszyna do śrutowania może być wyposażona w kilka turbin. To znacznie zwiększa możliwości indywidualnej konfiguracji.

Podobnie jest w przypadku kół rzutowych. Dostępne na rynku śrutownice wyposażone są w 4-8 kół rzutowych. Relatywnie stała jest za to ilość obrotów koła rzutowego i mieści się w zakresie 2900 obr/min.

W przypadku śrutowni wirnikowych przelotowychelementem zmiennym jest także maksymalne obciążenie rolotoku, które może się wahać w zakresie 450-3000 kg. To dosyć duża rozpiętość. Należy jednak wziąć pod uwagę, że śrutownie znajdują szerokie zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych. I w każdym będą wymagane nieco inne właściwości tych maszyn. Stąd też różnorodność dotycząca chociażby obciążenia rolotoku.

Omawiając śrutownice automatyczne trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników. My dzisiaj skupiliśmy się na ich budowie, jednakże wkrótce zapewne bliżej przyjrzymy się funkcjonalności śrutowni. Biorąc pod uwagę ilość zakładów przemysłowych, które wykorzystują te maszyny można mieć pewność, że materiału na kolejną publikację z pewnością nam nie zabraknie. Ale im więcej informacji, tym łatwiejszy wybór maszyny. A ten z pewnością z zasady do prostych nie należy co potwierdzają zarówno producenci jak i osoby zajmujące się procesami produkcyjnymi w firmach.